Недооцінена краса. Берил, турмалін, шпінель, танзаніт

Опубліковано: 08/08/2022

Коли у світі налічується майже 6000 мінералів, а в ювелірній сфері 80% ринку займають діаманти та Велика трійка, десь сумує прекрасний турмалін. Як ви могли здогадатися, у цій статті ми б хотіли познайомити вас з маловідомим дорогоцінним камінням і по-новому відкрити його для вас.

Поговоримо про величний берил та його різновиди, про шляхетну шпінель, яка вражає складністю своїх відтінків, про турмаліни всіх кольорів веселки, а також про дві висхідні зірки сучасного ринку: танзаніт та турмалін Параіба.

Трохи теорії

Чому не всі мінерали можуть використовуватися як дорогоцінні камені? Більш детально відповідь на це питання викладено у статті: Мінерал, кристал, дорогоцінний камінь. Введення у термінологію. Коротко скажемо про те, що не всі мінерали мають достатню твердість (приблизно більше 7 за шкалою Мооса. Скло в цій шкалі займає позицію 5), щоб бути огранені і довговічними в прикрасах. Також деякі мінерали обмежені природними розмірами в кілька нанометрів.

Поговоримо про ті манерали, які виконують дві окреслені умови, але все ж таки витіснені багатовіковою історією та культурними уподобаннями на користь сапфіру, рубіну, смарагду та діаманту. Почнемо ж подорож неймовірною палітрою кольору.

Берил та його різновиди

Берил – це ціла група мінералів. Усі члени цієї групи мають однаковий хімічний склад (силікат алюмінію та берилію), але домішки різних елементів надають різного забарвлення різновидам берилу. Найвідомішим різновидом берилу (настільки відомим, що затьмарюється навіть назва берил) є смарагд, зелений колір якого є результатом домішки хрому. Зазвичай після смарагду про різновиди берила перестають говорити, але ми хочемо представити головним чином саме їх.

Аквамарин – блакитний різновид берилу. Автор фото: О. Рибнікова

 

Ніжно-блакитний аквамарин – мінерал, який нагадує найчистішу прохолодну воду високогірних озер та тропічних морів.

Пудрово-рожевий вороб'євіт (на західному ринку морганіт), який автору було складніше знайти на виставках мінералів, ніж смарагд.

Від світло-жовтого до золотого кольору – геліодор. Наче сонячні промені укладені в прозорих гранях дорогоцінного каменю. З гордістю заявляємо, що в Україні одне з найвідоміших родовищ геліодорів в світі (Волинське родовище, місто Хорошів, Житомирська область) на рівні із бразильськими. Українські геліодори досягають розмірів півметра і є безцінними екземплярами в колекцї Музею коштовного та декоративного каміння та в приватних колекціях по всьому світу.

Унікальні зони розчинення українських геліодорів. Автор фото: О. Рибнікова

 

Безбарвні прозорі берили називаються гошеніти.

Сам по собі берил має яблучно-зелений неповторний колір.

Існують рідкісні різновиди берилу, такі як темно-синій берил Машише (Maxixe beryl), і червоний берил (Red beryl). Обидва різновиди настільки рідкісні, що у неограненому вигляді стають прикрасами приватних колекцій.

Шляхетна шпінель

Шпінель дійсно заслуговує на ширше використання в ювелірній індустрії. Її різноманітні кольори та складні відтінки зроблять унікальними будь-який дизайн. Важливим плюсом є твердість шпинелі (8 за шкалою Мооса), а також доступність високоякісних прозорих каменів.

Історично шпінель йшла пліч-о-пліч з рубіном до 19 століття, оскільки було неможливо розрізнити два ограновані камені. Ми можемо спостерігати докази цього на найвищих рівнях. Наприклад, рубін Чорного принца (центральний камінь корони Британської імперії) насправді шпінель.

Шпінель має цінуватися не за свою схожість із рубіном, а за унікальні відтінки. Наприклад, за глибинно-морський зелено-синій, за електричний кобальтовий синій, за яскраво-рожеві і лавандові відтінки, за сіро-фіолетовий колір червневої грози. Можливості та комбінації нескінченні.

Турмаліни. Яскраві та соковиті

Турмалін, так само, як і шпінель, зустрічається у всіх кольорах, але дивовижна властивість турмалінів в тому, що якщо ви не можете визначитися з відтінком, який вподобався, то в одному ограненому камені турмаліну їх може бути два! Такі турмаліни називаються поліхромними. А рожеві та зелені відтінки в одному кристалі носять назву кавуновий турмалін.

Різноманітність барв турмаліну. Автор фото: О. Рибнікова

 

Інший соковитий і літній відтінок турмаліну, який набирає популярності – персиковий. Один кристал може демонструвати градієнт від помаранчевого до малинового. Навіть холодні відтінки турмаліну – м'ятно-зелені та індиго-сині, нагадуватимуть літні луки та небо після заходу сонця.

Поліхромний та зелений турмалін. Автор фото: О. Рибнікова

 

Турмалін Параіба

Особливий різновид турмаліну, який підкорює серця цілого світу – турмалін Параіба. Його колір, створений завдяки домішкам міді, описують як неоново-блакитний. Камінь справді ніби світиться зсередини. Знайдений він зовсім недавно (порівняно з багатовіковими титанами рубіном та смарагдом) у 1989 році в штаті Параіба, Бразилія. Наразі родовища знайдені ще у двох країнах: у Нігерії та Мозамбіку.

Турмалін Параіба. Автор фото: О. Рибнікова

 

Ціна за рідкісний та популярний турмалін сягає кілька тисяч доларів за один карат. За такий короткий час популярності каменю він зайняв найвищі позиції попиту. Неповторний неоновий колір дійсно заслуговує на найвищі похвали.

Танзаніт

Ще один хедлайнер усіх виставок та предмет полювання колекціонерів – фіолетово-синій мінерал танзаніт. Його історія трохи схожа на історію турмаліну Параіба тим, що знайшли мінерал тільки в минулому столітті, але родовище, де добувають танзаніти залишається єдиним в цілому світі – в Танзанії (Мерелані Хілз), на честь якої мінерал і названо. Насправді, танзаніт – це ванадієвмісний різновид мінералу цоїзит.

Танзаніт примітний також завдяки своєму неймовірному успіху маркетингової стратегії. Назва цоїзит вважалася непривабливою для покупців, тому чорнильно-синьому мінералу з підніжжя Кіліманджаро дали ім'я танзаніт.

Танзаніт. Автор фото: О. Рибнікова

 

Унікальна й інша властивість мінералу – трихроїзм, яка полягає в тому, що якщо розглядати камінь із трьох різних сторін то кольори змінюватимуться. З одного боку камінь буде холодним блакитним, з іншого – теплим фіолетовим з відтінками червоного, а з третього домінантним буде відтінок зеленого.

Додаткову інвестиційну цінність каменю надає той факт, що родовище танзанітів лише одне на планеті, і, вважається, що воно буде вичерпано у найближчі 20-30 років.

На завершення знайомства з кольоровим коштовним камінням зазначимо, що це лише вершина айсберга. Можна продовжувати говорити про блискучі топази, про густо-забарвлені гранати, про нескінченні різновиди кварцу, а також про непрозорі мінерали, такі як малахіт, бірюза, родохрозит, азурит. Світ мінералів великий та різноманітний. Кожен знайде для себе унікальний мінерал, який відобразить у своїх гранях саме Вашу неповторність.

 

 

Автор: Рибнікова Олена – гемолог, магістр мінералогії, геохімії та петрографії. Випускниця Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Сертифікований спеціаліст з дорогоцінного каміння (Гемологічний інститут Америки) (Applied Jewelry Professional Diploma issued by Gemological Institute of America). Зараз проходить аспірантуру в Європі і пише дисертацію про берилієві мінерали. Активно популяризує дорогоцінне каміння та гемологію.

Задати питання

Напишіть нам у мессенджерах