Діамант. Набагато більше, ніж найтвердіший.

Опубліковано: 05/07/2022

Складно уявити людину, яка б не чула про діамант. Також всі знають, що діамант – найтвердіший, нездоланний та рідкісний. Образ, який з'являється при слові діамант, – це безбарвний або білий блискучий круглий дорогоцінний камінь. Сьогодні ми хочемо підтвердити та спростувати деякі тези, а також відкрити для вас нові грані діаманта, які перевернуть ваше уявлення про цей дорогоцінний камінь.

Прийнято розділяти світ діаманту та кольорового коштовного каміння. Настільки вони не схожі за умовами утворення, видобутку, збагачення, процесу ограновування та облагородження і навіть за моделлю бізнесу та підходом до індустрії. Діамант створив для себе окремий всесвіт. Люди, які працюють з діамантами, можуть нічого не знати про кольорові камені (смарагди, сапфіри, рубіни та турмаліни). Прийняті моделі ведення видобутку та постачання з діамантової сфери не працюють для кольорового дорогоцінного каміння.

Що таке діамант?

Діамант складається з єдиного елемента – вуглецю, організованого кубичну кристалічну структуру. Також з вуглецю складається і графіт, а також графен, що колись прогримів у науково-технічній сфері, і вуглецеві нанотрубки. Але атоми вуглецю у всіх прикладах скомбіновані інакше. Таке явище зветься алотропія, а діамант та графіт є алотропними модифікаціями вуглецю. На те, чи з атомів вуглецю буде скомбінований діамант або графіт, впливають умови утворення речовини.

Для утворення алмазу необхідні екстремальна температура (1150 – 1200 С) та тиск (50–70 кбар), які можуть бути досягнуті на глибині 140 – 200 км. Для порівняння: максимальна глибина буріння, досягнута людиною, – 12 км.

Автор фото: О. Рибнікова.

 

Алмаз має неймовірний блиск і гру світла, за які і заслужив своє перше місце в ювелірних прикрасах. Такі оптичні властивості пояснюються високим показником заломлення та дисперсією.

Діаманти утворюються глибоко під поверхнею землі. Мінерали потрапляють на поверхню під час сильних вулканічних вибухів. Кімберліти та лампроїти – гірські породи, які доставляють діаманти на поверхню вулканічними трубками, часто звані кімберлітовими трубками.

Твердість та нездоланність діаманту

Діамант – справді найтвердіша природна речовина. Це означає, що камінь може подряпати будь-який мінерал та метал. Але тільки діамант може подряпати діамант. Однак, не варто плутати твердість та крихкість. Діамант можна легко розбити молотком. Але якщо молотком намагатися розчавити алмаз, то в металі залишатиметься лише вм'ятина. Також алмаз згоряє при температурі 850 С. Це означає, що діамант все ж таки можна розбити.

Також цікаво те, що діамант має свій слоган: "Діаманти назавжди", який був придуманий наприкінці сорокових років минулого сторіччя найбільшою компанією по видобутку діамантів – Де Бірс (анг. De Beers). Рекламна кампанія мала неймовірний успіх. Але чи так діаманти довговічні? З наукової точки зору, діамант в за умов на поверхні Землі є метастабільним. Діамант з'явився в результаті високих температур і тисків, так що звичайні для нас показники температури і тиску для нього нетипові. Це не означає, що алмаз розсиплеться за 10 років. Це означає, що яким би нездоланним він не називався, все одно потрібно ставитися до каменю обережно.

Рідкісність

Рідкісність діаманта часто добудовується інтуїтивно, базуючись на високій ціні каменю. Але в той же час у будь-якому ювелірному магазині продаються природні діаманти, але не буде, наприклад, природних смарагдів або танзаніту. Також, якщо далі уважно розглядати діаманти в прикрасах, вони будуть усі одного розміру та кольору! Такі камені називаються калібровані. Це означає, щоб зробити партії однакових за численними параметрами каменів (розмір, пропорції, колір, частота, тип огранювання, вага) втрачається багато матеріалу.

Також слід поставити наступне питання: чи такий діамант рідкісний, якщо на кожному континенті (крім Антарктиди) є родовища, тоді як танзаніт зустрічається тільки на одному родовищі у світі? Діамант дійсно рідкісний, але існують дорогоцінні камені, які зустрічаються набагато рідше і коштують набагато дорожче.

Після прочитаного може здатися, що ми розвіяли всі оспівані якості діаманта, і він не є таким привабливим для нас. Тут настав час розповісти про не найвідоміші факти про діамант, які згодом змусять цінувати коштовний камінь ще більше, ніж раніше.

Автор фото: О. Рибнікова

 

Діамант має колір!

Білі або безбарвні діаманти, з якими ми зустрічаємось найчастіше, насправді теж мають колір. Більшість природних діамантів мають жовті та коричневі відтінки. Вони вважаються небажаними та непривабливими. Перевага надається безбарвним каменям. Шкала кольору стандартизована. Вона має 23 ступені та позначається латинськими літерами англійського алфавіту від D до Z, де D – безбарвний, а Z – світло-жовтий, коричневий або сірий. Також окрема класифікація існує кольорових алмазів. У них трапляється приставка Fancy. Кольорові алмази можуть бути блакитними, рожевими, жовтими, помаранчевими, зеленими, червоними і навіть чорними. Кольори з’являються внаслідок домішок азоту та бору, або дефектів кристалічної структури.

Діаманти та їх оцінка дуже систематизовані. Для опису використовують систему 4C, які характеризують 4 головні властивості: колір (color), чистота (clarity), вага (carat weight), огранювання (cut).

Докладніше про систему 4C, винайдену Гемологічним інститутом Америки (GIA), можна дізнатися тут.

Діамант із мантійних глибин

Як уже говорилося вище, для утворення алмазу необхідні дійсно екстримальні показники температури та тиску. Жодні інші кольорові дорогоцінні камені не вимагають таких завищених показників. Діамант утворюється у мантії. Велика трійка (рубіни, саппфіри, смарагди), турмаліни, шпинелі, бірюза, кварц – у земній корі. Це неймовірний успіх, що природа доставила діаманти до нас на поверхню з мантійних глибин. Вулканічні події такого масштабу не відбуваються у наш час. Останній вибух був 20 мільйонів років тому.

Вік діаманту

Діамант може бути набагато старшим за ті гірські породи, з яких їх видобули. Наприклад, вік діамантів, здобутих у Канаді - 3,5 мільярда років. При тому, що вік Землі – 4,56 мільярда років. Такі діаманти старші за саме життя на Землі. Неймовірно, чи не так?

Автор фото: О. Рибнікова.

 

Кімберлітові трубки

Кімберлітових трубок – джерел, звідки видобувають діаманти, налічується близько 6000, і лише у 1000 з них присутні дорогоцінні камені. При цьому, тільки в 50 кімберлітах діаманти присутні в кількості, достатньої для економічно вигідного видобутку. Але видобуток ведеться у 20 із них.

Кімберлітові трубки розташовані у стародавніх ділянках земної кори – кратонах. За збігом обставин, кліматичні умови на іх поверхні (чи це канадська тундра або південноафриканська савана)  роблять видобуток діамантів ще складнішим.

Діаманти справді унікальні. Вони утворилися в неймовірних глибинах, які вчені не в змозі досліджувати безпосередньо. Вік діамантів налічує мільйони та мільярди років . Щоб потрапити до прикрас, діаманти пройшли неймовірно складний шлях: вони витримали вулканічний вибух, були видобуті з порід у важких кліматичних умовах, а після огранювання розкрили свою унікальну красу. Все ж таки які б дорогі сумки та одяг не виробляли бренди, вони все рано будуть випущені в кількох примірниках, тоді як двох однакових природних діамантів не знайти. Багатомільйонна історія мінералу прихована під його блискучими гранями.

 

 

Автор

Рибнікова Олена – гемолог, магістр мінералогії, геохімії та петрографії. Випускниця Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Сертифікований спеціаліст з дорогоцінного каміння (Гемологічний інститут Америки) (Applied Jewelry Professional Diploma issued by Gemological Institute of America). Зараз проходить аспірантуру в Європі і пише дисертацію про берилієві мінерали. Активно популяризує дорогоцінне каміння та гемологію.

Задати питання

Напишіть нам у мессенджерах