Велика трійка. Чому ми так любимо смарагди, сапфіри, рубіни?

Опубліковано: 17/06/2022

Коли розмова стосується кольорового дорогоцінного каміння, зазвичай, перше, що спадає на думку - це смарагди, сапфіри, або рубіни. Чому саме ці три дорогоцінні камені? Здається, ми знали про них завжди. Майже кожна людина має серед них улюбленця. Хтось захоплюється глибоким кольором смарагду. Іншим подобається оксамитова м'якість та насиченість сапфіру. Третім – закуте в рубіні полум'я.

Автор фото: О. Рибнікова

Сьогодні ми розповімо про кожний камінь із великої трійки. І, без сумніву, ви закохаєтеся в них ще більше!

Почнемо з того, що спільного між смарагдом, сапфіром і рубіном, якщо всі вони мають абсолютно різні кольори. Безумовно, колір є першим, що людина помічає, дивлячись на дорогоцінний камінь. Огранювання, вага та чистота йдуть на другий план перед насиченими кольорами мінералів.

Історичний контекст

Всі три герої сьогоднішньої статті мають багатовікову історію. Не одне покоління захоплюється красою та блиском сапфірів, смарагдів та рубінів. Вони прикрашають найголовніші королівські регалії, такі як Імперська корона (Корона Карла Великого), Корона Британської імперії та багато інших.

Імперська корона або Корона Карла Великого (нім. Reichskrone) — корона королів та імператорів Священної Римської імперії. Імператорська скарбниця палацу Хофбург у Відні (Австрія). Автор фото: О. Рибнікова.

Історія смарагду починається у Стародавньому Єгипті. Копі Клеопатри, де видобувалися перші відомі смарагди, розроблялися у 3500 – 330 роках до нашої ери. Смарагд вважався улюбленим каменем імператриці. Наступний важливий розділ історії смарагду датується 16 століттям, коли іспанські конкістадори відкрили родовища Чівор і Музо в Колумбії.

Рубін, так само як і смарагд, було вперше знайдено понад 5000 років тому. Основним джерелом високоякісного рубіну протягом багатьох століть був Могок у М'янмі (у минулому – Бірма). Стародавні санскритські тексти називають рубін королем дорогоцінного каміння.

Точно визначити, як довго людству відомий сапфір, не вдається. Але, безперечно, більше, ніж 2000 років. Класично, коли ми чуємо слово сапфір, ми представляємо мінерал волошково-синього кольору, але сапфір може бути абсолютно будь-якого кольору: від безбарвного, жовтого, помаранчевого до фіолетового та зелено-синього.

Оскільки всі три дорогоцінні камені відомі цивілізації кілька тисячоліть, завдяки історичному контексту вони залишаються найпопулярнішими коштовними каменями. Набагато частіше люди обізнані про смарагди та рубіни, ніж, наприклад, про танзаніт і турмалін Параіба, які були відкриті лише в другій половині двадцятого століття.

Фізичні властивості

Як ми вже освітлювали в попередній статті, дорогоцінним каменем може називатися той, який виконує три умови: є рідкісним, естетично привабливим та довговічним. Сапфір, рубін та смарагд виконують усі три умови. Особливо хотілося б зупинитися на довговічності (стійкість до умов зовнішнього середовища та механічних пошкоджень). Сапфір та рубін є різновидом мінералу корунд. По суті вони є одним і тим же мінералом з однаковою хімічною формулою (оксид алюмінію Al2O3) і кристалічною структурою. Корунд неймовірно твердий – 9 за шкалою Мооса (відносна шкала твердості мінералів від 1 до 10, де кожна одиниця відповідає певному мінералу), і може бути подряпаний лише найтвердішою природною речовиною – діамантом (10 за шкалою Моосу).

Рубін – хромовмісний різновид мінерла корунд. Автор фото: О. Рибнікова.

Смарагд трохи м'якший, ніж сапфір та рубін, і відповідає 7,5 – 8 за шкалою Мооса. Кварц – досить твердий і міцний мінерал, має твердість 7 і не може подряпати смарагд, а тим більше сапфір або рубін. Наведемо протилежний приклад: такі мінерали, як гіпс, кальцит, флюорит, якими б красивими вони не були, рідко використовуються в дорогоцінних прикрасах через низьку твердість (2, 3 і 4 за шкалою Мооса відповідно).

Таким чином, всі три мінерали дуже стійкі до тертя, подряпин і хімічних речовин і можуть передаватися з покоління в покоління.

Цікаві факти про велику трійку, які змусять вас полюбити сапфіри, смарагди та рубіни ще сильніше.

Смарагд

Смарагд має складну хімічну формулу (Be3Al2Si6O18) і є різновидом мінералу берил. Завдяки домішкам хрому, привнесеним унікальними геологічними процесами, берил може вважатися смарагдом.

Огранований смарагд та необроблений кристал у породі. Автор фото: О. Рибнікова.

Існують і інші різновиди берилу:

  • рожевий - морганіт (або вороб'євіт)
  • жовтий - геліодор
  • блакитний - аквамарин
  • безбарвний - гошеніт
  • червоний – біксбіт або червоний берил.

Але серед усіх різновидів берилу смарагд є найпопулярнішим і найдорожчим.

На даний момент головними джерелами смарагду є Колумбія та Замбія, а також Бразилія, Зімбабве та Афганістан.

Корисна порада! Не варто довіряти людям, які намагаються зловживати термінами та продати жовтий берил, як золотий смарагд. Це лише звичайний різновид берила - геліодор.

Сапфір та рубін

Незважаючи на різний колір каменів, сапфір та рубін є різновидами одного мінералу – корунд. Червоний колір рубіну надає хрому, а різні кольори сапфіру, включаючи і найпопулярніший синій - титан та залізо.

Ограновані та природні кристали сапфірів. Автор фото: О. Рибнікова.

Один із рідкісних різновидів сапфіру є падпараджа – сапфір кольору лотоса або цейлонського неба на заході сонця.

У корундах часто спостерігається ефект астеризму – оптичний ефект у вигляді як шестикутної зірки, що рухається, на круглій (кабошон) поверхні каменю.

Рубін із ефектом астеризму. Автор фото: О. Рибнікова.

Головним джерелом рубіну є Мозамбік. Інші джерела: Шрі-Ланка, Мадагаскар, Таїланд, Камбоджа, В'єтнам. Сапфіри ж головним чином видобувають на Мадагаскарі, Шрі-Ланці та Австралії. Історичне родовище Кашмір вичерпалося, роблячи сапфіри, здобуті там у минулості, метою аукціонних будинків та колекціонерів.

Сапфір, смарагд і рубін – дорогоцінне каміння з тисячолітньою історією. Вони є центральним камінням королівських регалій і передаються з покоління в покоління, не втрачаючи своєї гри і неймовірні насичені кольори. Смарагди, сапфіри і рубіни були і залишаються найбільш популярними кольоровими дорогоцінними каменями.

 

 

Автор: Рибнікова Олена – гемолог, магістр мінералогії, геохімії та петрографії. Випускниця Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Сертифікований спеціаліст з дорогоцінного каміння (Гемологічний інститут Америки) (Applied Jewelry Professional Diploma issued by Gemological Institute of America). Зараз проходить аспірантуру в Європі і пише дисертацію про берилієві мінерали. Активно популяризує дорогоцінне каміння та гемологію.

Задати питання

Напишіть нам у мессенджерах